Igor wracał do domu w środku nocy, a nawet nad ranem. Pewnego dnia Tamila nie wytrzymała i spakowała swoje rzeczy. “Słyszałam wystarczająco dużo o Igorze, więc przyjechałam tutaj.

Nigdy by nie pomyślała, że jej znienawidzona teściowa uratuje ich rodzinę. Tamila wyszła za mąż wcześnie, nie mając nawet dwudziestu lat. Przyjaciele zniechęcali ją, zapewniając, że Ihor nie będzie dla niej odpowiedni, ponieważ był kobieciarzem i lubił pić. Ale nie! Nie chciała nawet słuchać. Dziewczyny były po prostu zazdrosne, że zdobyła tak przystojnego mężczyznę. Więcej niż jedna dziewczyna westchnęła, patrząc na Igora, gdy czekał na Tamilę przy wejściu do fabryki odzieży, gdzie pracowała po pracy.

Była szczęśliwa, że wybrał ją spośród tylu piękności, mimo że nie była zbyt atrakcyjna. Jedyną rzeczą, z której była dumna, była jej szczupła talia i duże jasnoszare oczy, które lśniły czystym blaskiem radości. Miesiąc przed ślubem przyprowadziła pana młodego do wioski na spotkanie z rodzicami. Tata milczał, ale mama wybrała odpowiedni moment i szepnęła cicho, kręcąc głową: “Nie podobał nam się, córko. Nie jest szczery, jego oczy są złe.

Wydaje się żartować i uśmiechać, ale wszystko to wydaje się wymuszone. Zastanów się dobrze, zanim połączysz z nim swój los. Zastanów się dobrze. Ale czy naprawdę o tym myślałem? I po co zawracać sobie głowę tymi wszystkimi bzdurami? Najważniejsze, że Igor ją kocha. Każde spotkanie jest jak z bajki. Codziennie kwiaty, słodycze, wieczorne spacery po mieście. A w nocy… W jego ramionach zapominała, jak się nazywa. Jej koleżanki, z którymi dzieliła pokój w akademiku, wielokrotnie były zaskoczone hojnością narzeczonego i nazywały go bogatym człowiekiem.

Na dobre i na złe, od dwóch lat kieruje jednym z działów fabryki maszyn i jest w dobrych stosunkach z kierownictwem, ponieważ słuchają jego opinii. Taki pracownik jest na wagę złota. Dlatego dostaje premie i nadzwyczajne mieszkania… Obiecująca narzeczona… Po ślubie została synową. Nowy budynek, w którym Igor miał dostać mieszkanie, był jeszcze niewykończony, więc musiał dzielić mieszkanie z rodzicami.

Teściowa od pierwszych dni dawała Tamili do zrozumienia, że jest tu nikim i nie wolno jej się do niczego zwracać. Na początku znosiła, milczała, przełykała wszystkie obelgi. Straciła cierpliwość dopiero wtedy, gdy zauważyła, że z pudełka, w którym trzymała oszczędności, zniknęła część pieniędzy. “Wziąłeś je?”, zapytała Igora. “Nie”, odpowiedział zaskoczony. Przy kolacji ponury Ihor zapytał matkę: -“Wzięłaś pieniądze ze skrytki? Podskoczyła ze złości.

– Więc robisz ze mnie przestępcę? Przychodzisz tu gotowa do ucieczki i śmiesz mnie oskarżać? Igor z wściekłością rzucił łyżkę na stół i powiedział do swojej młodej żony: “Zbierz nasze rzeczy, spędzamy noc u mojego przyjaciela Wołodii”. Tego wieczoru, po raz pierwszy w życiu, wylał swoje serce Tamili: “Moja matka zawsze kochała pieniądze ponad wszystko i wszystkich. Nawet kiedy moja babcia, matka mojego ojca, zachorowała, nie dała mi żadnych pieniędzy na leczenie.

Powiedziała, że i tak nadszedł czas, aby umarła, ponieważ przeżyła swoją przydatność. I nigdy nie dała mi kieszonkowego, mówiąc, że dziecko nie potrzebuje pieniędzy. Wiecie, jak się wstydziłam przed koleżankami i kolegami z klasy, kiedy na długiej przerwie wszyscy pobiegli zjeść lody, a w klasie zostałam tylko ja! Dopiero kiedy zarobiłem na chleb, zacząłem naprawdę żyć… Tydzień później młoda para wynajęła dom i wprowadziła się do niego. I wtedy Igor i Tamila dowiedzieli się, że wkrótce zostaną rodzicami.

Ich córka Sofia wniosła do domu jeszcze więcej radości. Ale wkrótce Tamila zaczęła zauważać, że jej mąż stał się obojętny. W łóżku nawet jej nie dotykał, tylko odwracał się do ściany i zasypiał. A ostatnio wrócił do domu pijany, a było już po północy. Kiedy zadała mu nieme pytanie w jego oczach, tylko wzruszył ramionami i mamrotał, ledwo ukrywając swoje zadowolenie:

– Przepraszam. To był pośpiech w pracy, musiałem zostać do późna. Jak mógł mi powiedzieć, jak bardzo był przygnębiony szarą rutyną życia rodzinnego, ciągłym płaczem dziecka i wyglądem żony, której szczupła talia była ukryta pod nieestetycznymi fałdami dodatkowych kilogramów, których Tamila nie mogła się pozbyć? Jak mógł powiedzieć, że najbardziej pragnął wyjść z przyjaciółmi i wskoczyć do łóżka z jakąś gorącą dziewczyną?

Przynajmniej z Leną, która od miesiąca nie dawała mu spokoju. Tamila zupełnie przestała o siebie dbać. Jej włosy pachną barszczem i kotletami, a ona nie może wyjść ze szlafroka i kapci. Nie! On już dłużej tego nie zniesie. Z każdym dniem jest coraz gorzej. Ihor wracał do domu w środku nocy, a nawet nad ranem, cuchnąc alkoholem i innymi kobietami.

Tamila znosiła to tak długo, jak miała siłę. Aż pewnego dnia nie wytrzymała i spakowała swoje rzeczy. “Dokąd idziesz?” przeszyła ją wzrokiem, “Do domu. “Myślałam, że twój mąż ma twój dom.” “Do tej pory miał. Ale Igor sam wszystko zniszczył”, szlochała gorzko. Jego matka niemal siłą wyrwała Sofię z jej ramion i skierowała się do kuchni. “Powiem ci coś, synowa: słyszałam wystarczająco dużo o Igorze, więc przyszłam z tobą porozmawiać.

Nie zwracaj uwagi na jego wybryki. Przejdzie mu. Lepiej nie uciekać, tylko doprowadzić się do porządku. Kiedy ostatni raz patrzyłaś na siebie w lustrze? Bez włosów, bez makijażu. Idź do fryzjera, zrób sobie wymyślną fryzurę, zaciśnij brzuch, bo talii już nie widać. Nie tak Igor się w tobie zakochał. To twoja wina, że skaczesz do gryki. Dlatego musisz udowodnić, że jesteś najlepsza, żeby bał się, że cię straci… Tamila nie wiedziała, czy złościć się na teściową, czy dziękować jej za radę.

Ale jeszcze tego samego dnia poszła do fryzjera i na zakupy. A wieczorem spotkała swojego męża w pięknej sukience i z elegancką fryzurą. “Co to za święto?” – zapytał zaskoczony. “Dzień naszej miłości” – wyszeptała i oparła się o niego całym ciałem… Wszystko znów ułożyło się na swoim miejscu. Teraz Igor szalał za nią i bardzo bał się ją stracić.

 

Related Posts