Swatka była bardzo biedna, więc zdecydowaliśmy się z mężem zapłacić za całe wesele. Ale przed ceremonią zrobiła coś, czego zdecydowanie się nie spodziewaliśmy

Nasz jedyny syn zostawił nas z wiadomością, że chce się ożenić – miał zaledwie 22 lata. Ale mój mąż i ja zdecydowaliśmy, że nie będziemy mu się sprzeciwiać, ponieważ sami pobraliśmy się bardzo młodo. Mój mąż miał zaledwie 22 lata, a ja 19. Więc to było przeznaczenie. A panna młoda nam się podobała: Marianka studiowała z moim synem na uniwersytecie w tej samej grupie. Kiedy zorientowaliśmy się, że sprawa jest załatwiona, zaczęliśmy przygotowywać się do uroczystości.

Zdecydowaliśmy, że skoro Wiktor jest naszym jedynym synem, to powinniśmy wyprawić mu wesele. Zgodnie z oczekiwaniami pojechaliśmy z mężem odwiedzić rodziców Mariany, naszej przyszłej synowej. Nie wiedzieliśmy nic o tej dziewczynie, poza tym, że widzieliśmy ją kilka razy z naszym synem. Powiedziała nam, że mieszka z matką w wiosce niedaleko naszego miasta. Poszliśmy więc na swatanie. Oczywiście wcześniej uprzedziliśmy przyszłą swatkę o naszym przyjeździe. Mój mąż kupił kwiaty, ja upiekłam ciasto i poszliśmy, że tak powiem, poznać przyszłą rodzinę. Po przyjeździe pierwszą rzeczą, która nas uderzyła, było bardzo czyste i zadbane podwórko.

Sam dom, choć stary, był również bardzo schludny i czysty. Nasza przyszła swatka, Elena, spotkała nas w drzwiach. Od razu ją polubiliśmy: była piękną, miłą kobietą. Lena zaprosiła nas do stołu. Posiłek był naprawdę smaczny, widać było, że się przygotowywała. Dobrze się bawiliśmy, a Lena okazała się wspaniałą kobietą, ale nie uzgodniliśmy nic w sprawie ślubu.

Faktem jest, że swatka od razu uprzedziła nas, że nie ma pieniędzy na wesele. Po tych słowach widać było, jak zawstydzona poczuła się Mariana. Nasz syn również był bardzo rozczarowany takim obrotem spraw. Nie chciał ślubu dla siebie: po prostu wiedział, jak bardzo Mariana o tym marzyła. Postanowiliśmy z mężem nie rezygnować ze ślubu. Obiecaliśmy synowi, że zrobimy to za własne pieniądze, a potem życie pokaże.

Swatki powiedziały, że powinna zaprosić określoną liczbę ważnych gości ze swojej strony. Ludzie nie przyjdą z pustymi rękami. A to, co przyniosą w kopertach, zostanie wykorzystane do opłacenia ich stolików w restauracji. Chociaż Elena długo wahała się, czy przyjąć naszą ofertę, przekonaliśmy ją, by wsparła dzieci. W środę, prawie przed ślubem, zadzwonił do nas telefon.

Na progu stała swatka. Byliśmy bardzo zaskoczeni jej wizytą i zaprosiliśmy ją na herbatę. Elena długo nie wiedziała jak zacząć, po czym wyciągnęła z torebki białą kopertę i pieniądze. Okazało się, że była tak niezadowolona z naszej oferty, że poszła do banku i wzięła pożyczkę. Poprosiliśmy ją, aby oddała pieniądze do banku, ponieważ nie chcieliśmy, aby angażowała się w pożyczki, ponieważ kiedy odwiedziliśmy ją w domu, zobaczyliśmy, jak prosto i nieskomplikowanie żyła ona i jej córka. Ale swatka nie chciała o niczym słyszeć, mówiąc, że już podjęła decyzję. Mieliśmy wspaniałe wesele.

Dzieci były bardzo szczęśliwe. Na samym weselu swatka zaskoczyła nas po raz kolejny: mój mąż i ja zobaczyliśmy, że jest nie tylko inteligentną, ale także piękną kobietą. Elena miała zaledwie 45 lat, była rozwiedziona od dłuższego czasu i samotnie wychowywała córkę. Po prostu nie poznaliśmy jej na weselu: Elena rozkwitła – jej włosy, makijaż i sukienka zrobiły swoje. Widzieliśmy to nie tylko my, ale wszyscy goście, w tym jej młodszy brat Wasyl. Wasyl ma 46 lat, jest rozwiedziony, od 10 lat mieszka i pracuje w Polsce. Tym razem przyjechał specjalnie na ślub swojego siostrzeńca.

Wasyl patrzył na Olenę przez cały wieczór, a po ślubie powiedział, że planuje zostać na Ukrainie dłużej. A ja domyśliłam się powodów… Więc już w następną niedzielę znów pojechaliśmy do wsi do swatki, żeby ją znowu omotać, ale tym razem do niej. Wszystko ułożyło się dobrze dla Wasyla i Oleny, pobrali się, a kilka miesięcy później mój brat zabrał swoją żonę z powrotem do Polski. Tak więc moja swatka stała się moją krewną. Jest bardzo dobrą osobą i zasługuje na szczęście.

Related Posts