Mam teraz 60 lat i niedawno upewniłem się, że moi goście na zawsze zapomną drogę do mojego domu. Nie żałuję tego ani trochę.

Jeśli ktoś uważa moje zachowanie za niezrozumiałe, nie zaproponuję nawet filiżanki herbaty tym, którzy wpadają nieproszeni. Niektórzy z moich przyjaciół uważają, że posunąłem się za daleko, stałem się niezdrowy i arogancki na starość. Ale nie chodzi o arogancję. Głównym powodem jest banalne zmęczenie.

O ile kiedyś byłam gotowa skakać jak koza przez cały wieczór, ganiać między gośćmi, gotować dla nich w inny sposób, zmywać górę naczyń, sprzątać i żebrać, o tyle teraz jestem po prostu zbyt leniwa, żeby nawet pomyśleć o szczegółach świąt. Żal mi siebie, że marnuję energię na zmywanie naczyń dla gości, a potem znajduję niespodzianki od ich dzieci i wnuków: przyklejoną gumę do żucia i słodycze, coś zepsutego i ukrytego. Spędzam dzień na nadzwyczajnym sprzątaniu na wypadek, gdyby ktoś znalazł drobinkę kurzu. Sprzątam przed spotkaniem i sprzątam po nim. Muszę chodzić do sklepu więcej niż raz: nie mogę już nosić ciężkich rzeczy, muszę robić kilka wycieczek.

Potem kilka godzin gotowania. No nie, skoro po wizycie muszę leżeć dwa dni i przeżyć na resztkach emerytury, to po co mi tacy goście? Moi znajomi doskonale to rozumieją, dla nich to nie problem posiedzieć w kawiarni.

Nikt inny nie zrzuca na mnie negatywów we własnym domu, nie słucham marudzenia innych ludzi. Potem odchodzą bez niczego. A ja nie jestem koszem na śmieci, więc jeśli chcesz wyrzucać wszystko na mnie, idź gdzie indziej.

Teatr, kino czy koncert w parku wcale nie sprzyjają wylewaniu negatywów, wolę spotykać się tam z ludźmi. Możemy chodzić razem na jogę, na spacery i jogging, a nawet zapisać się do szkoły artystycznej. Ale czy moi prawdziwi przyjaciele wymagaliby ode mnie spędzania godzin przy kuchence w imię uroczystego przyjęcia ich twarzy? Już nie: mój dom jest moją twierdzą. I przestań do mnie przychodzić z marudzeniem, zapłać za to psychologowi.

Related Posts