Sashko opuścił żonę i córkę bez słowa wyjaśnienia, ale gdy trafił do szpitala, a Olena odmówiła opieki nad nim, wszyscy nagle zaczęli ją potępiać.

Оlena myła naczynia, kiedy jej mąż, Sashko, wrócił z pracy i ogłosił swoją decyzję o odejściu. Był niewierny, otwarcie się do tego przyznawał i marzył o nowym życiu. Oleń nadal widziała w nim jedynie mężczyznę-dziecko w wieku 35 lat, który ma jeszcze wiele do nauczenia się o życiu. Sashko, zdawało się, nie chciał zrozumieć, jak jego odejście wpłynie na ich 12-letnią córkę. Życie Oleń jako samotnej matki rozpoczęło się minutę po jego odejściu. Sashko mało pomagał finansowo, a jego przypadkowe prezenty nie imponowały córce.

Do Oleń często przychodziła teściowa, oferując tanie słodycze i wypytywała wnuczkę o jej oceny szkolne. Pomimo znacznych zarobków Sashka, jego finansowe wsparcie było niewielkie, a Oleń musiała podjąć dodatkową pracę, aby jakoś wiązać koniec z końcem. Prawie rok po odejściu Sashka, teściowa Oleń poinformowała ją, że nowa partnerka jej syna jest w ciąży i zasugerowała jej, aby złożyła pozew o rozwód. Oleń jednak postanowiła również złożyć wniosek o alimenty. Kilka dni przed rozprawą sądową Oleń została wezwana do chorego Sashki. Zgodziła się, pomimo niewygodnej sytuacji. Gdy przyszła do prawie byłego męża, teściowa zażądała od niej opieki nad Sashą, twierdząc,

że nadal są w legalnym małżeństwie, a on, tak jak wcześniej, jest zameldowany w jej mieszkaniu. Oleń, będąc na granicy rozwodu i oddalając się od Sashka fizycznie i emocjonalnie, stanowczo odmówiła. Nawet jej własna matka potępiała ją za odmowę pomocy Sashce. Oleń nadal pomagała teściowej w weekendy, chociaż jej córka postanowiła nie brać w tym udziału. Stan Sashki pogarszał się, stawał się coraz słabszy.

Pewnego dnia, wychodząc z mieszkania Sashka i jego matki, Oleń podsłuchała, jak dwie starsze kobiety, sąsiadki teściowej, omawiały jej sytuację. Potępiały ją za to, że zostawiła Sashka w trudnej chwili, wspierając tym samym teorię teściowej. Oleń była rozczarowana i postanowiła nigdy więcej nie wracać do tego miejsca. Tego wieczoru siedziała z córką i oglądała film, pogrążając się w swoich myślach. Zastanawiała się, czy córka będzie mogła zrozumieć jej wybór i czy uniknie potępienia chociażby z jej strony.

Related Posts